1st South East Asian Championship 2017-18


Date               –           16th to 19th January 2018

Venue            –           Akashedhara Ground, Kathamandu, Nepal.

 

Result

 

Master Senior Junior Sub-Junior Senior Mix-Event
Gold – India Gold – India Gold – India Gold – India Gold – India
Silver – Nepal Silver – Nepal Silver – Nepal Silver – Nepal Silver – Nepal

 

 

India Team Coach

Sr. No. Name State Photo
1 Chetan Pagawad Maharashtra
2 Dinesh Kumar Rajasthan
3 Renukadas Janwadkar Telengana
4 Srinivas Sarala Andhra Pradesh

 

 

 

India Men Team

 

 

Sr. No Name District State Event Photo
1 Pavan Kumar Kakarla Vijayawada Andhra Pradesh Master
2 Jagadeesh Vemuri Vijayawada Andhra Pradesh Master
3 Chinna Babu Vemula (Captain) Vijayawada Andhra Pradesh Master
4 Sohan Lal Himachal Pradesh Master
5 Vishal Vanama (Vice-Captain) Hyderabad Telengana Master
6 Venkatesh Sajja Hyderabad Telengana Master
7 ArunSai Kiran Pachimaila Hyderabad Telengana Master
8 Onkar Janwadkar Hyderabad Telengana Master
9 Akshay Kumar Miryala Hyderabad Telengana Master
10 Pushyam Ramavath Hyderabad Telengana Master
11 Kishor Patil Sangali Maharashtra Master
12 Rahul Tanaji Gavade Sangali Maharashtra Master
13 Avinash Gawane Sangali Maharashtra Master
14 Sonu Kumar Yogi (Captain) Pali Rajasthan Senior
15 Kundan Lodha Pali Rajasthan Senior
16 Wasim Akram Pali Rajasthan Senior
17 Hritik Pardeshi Pali Rajasthan Senior
18 Sonvir Singh Pali Rajasthan Senior
19 TipuSultan N. Mulla Sangali Maharashtra Senior
20 B. S. Vishnu (Vice-Captain) Cochin Kerala Senior
21 Ashish Najeeb Cochin Kerala Senior
22 Prakash Himachal Pradesh Senior
23 Shivraj Pawar Sangali Maharashtra Senior
24 Naim Mulani Sangali Maharashtra Senior
25 Noifin Cochin Kerala Senior
26 Suman Pali Rajasthan Senior
27 Manoj Beti Vijayawada Andhra Pradesh Youth
28 Shekhar Singh (Vice-Captain) Himachal Pradesh Youth
29 Arif Khan Himachal Pradesh Youth
30 Paramjeet Singh Himachal Pradesh Youth
31 Manikanta Sai Madipadiga Hyderabad Telengana Youth
32 Venkatesh Eslavath Hyderabad Telengana Youth
33 Sopan Deshmukh Amravati Maharashtra Youth
34 Ankit Parab (Captain) Thane Maharashtra Youth
35 Hardik Salvi Thane Maharashtra Youth
36 Harshvardhan Salvi Thane Maharashtra Youth
37 Vishal Choudhary Pali Rajasthan Youth
38 Shiyas S. Cochin Kerala Youth
39 Vaibhav Fasale Sangali Maharashtra Youth
40 Harish Erukula Vijayawada Andhra Pradesh Junior
41 Shanmukh Pilla Vijayawada Andhra Pradesh Junior
42 Satish Savaram Vijayawada Andhra Pradesh Junior
43 Dheeraj Reddy Hyderabad Telengana Junior
44 Hari Sargara (Captain) Pali Rajasthan Junior
45 Sarang Kale Amravati Maharashtra Junior
46 Shubham Bajage Thane Maharashtra Junior
47 Aniket Anil Mali Sangali Maharashtra Junior
48 Vishwajeet Namdev Jadhav Sangali Maharashtra Junior
49 Mahesh Pandurang Patil Sangali Maharashtra Junior
50 Shubham Chavan Hyderabad Telengana Junior
51 Adarsh S. U. Cochin Kerala Junior
52 Sukesh Saralla Vijayawada Andhra Pradesh Sub-Junior
53 A.R. Manohar (Vice-Captain) Vijayawada Andhra Pradesh Sub-Junior
54 Yash Thombare Jalgaon Maharashtra Sub-Junior
55 Rahul Patil (Captain) Jalgaon Maharashtra Sub-Junior
56 Harpreet Singh Jalgaon Maharashtra Sub-Junior
57 Vaibhav Patil Jalgaon Maharashtra Sub-Junior

 

 

India Women Team

 

 

Sr. No Name District State Event Photo
1 Shalu Sharma (Captain) Himachal Pradesh Senior
2 Reshma Kolli Vijayawada Andhra Pradesh Senior
3 Niramla Siddh Pali Rajasthan Senior
4 Ritika Sihag (Vice-Captain) Pali Rajasthan Senior
5 Mamta Pali Rajasthan Senior
6 Anuradha Kadam Sangali Maharashtra Senior
7 Shruti Varankar Jalgaon Maharashtra Senior
8 Sanika Kulkarni Jalgaon Maharashtra Senior
9 Lavanya Wankhade Jalgaon Maharashtra Senior
10 Pratiksha Sonawane Jalgaon Maharashtra Senior
11 Shreddha Phad Jalgaon Maharashtra Senior
12 Navinya Chaudhari Jalgaon Maharashtra Senior

 

Moments From The Event








In The News & Media